„NECHTE MĚ BÝT, JAKÁ JSEM.“ – životní příběh Anne Frankové
Na naší škole probíhá výstava, kterou vytvořil Anne Frank House v Amsterodamu a v Čechách ji koordinuje Institut Terezínské iniciativy. Výstava je na škole celý květen a v sobotu 26. května bude od 10 do 15 hodin přístupna veřejnosti, všichni jsou srdečně zváni.
Průvodci výstavou jsou naši deváťáci, s osudy židovské dívky Anny Frankové již seznámili žáky 4. – 9. ročníků.
Anne byla nucena se spolu se svou rodinou skrývat v zadním traktu domu otcovy firmy v Amsterodamu. V úkrytu si psala deník, do něhož zaznamenávala nejen běžné události dnů, ale i své pocity, touhy a obavy. Rodina Frankových byla nacisty odhalena a válku přežil pouze otec Anny Otto Frank. Ten se také zasloužil o vydání jejího deníku. Symbolicky tím splnil Annin sen, stát se spisovatelkou.
Poslední část výstavy tvoří příběhy současných mladých lidí, kteří se ve svých životech setkávají z nejrůznějších důvodů s předsudky a diskriminací. Jedním z hlavních cílů výstavy je poukázat právě na to, že i mnoho let po skončení druhé světové války je problematika diskriminace stále velmi živá a záleží jen na nás, jakým způsobem se budeme snažit ji z našich životů odstranit.
Nejlépe toto poselství vystihují slova Otty Franka:
„Co se stalo, nemůžeme už změnit. Jediné, co můžeme dělat, je poučit se z minulosti a uvědomit si, co znamená diskriminace a pronásledování nevinných lidí. Podle mého názoru je každý povinen bojovat proti předsudkům.“
Žáci se s tématem holocaustu seznámili v mnoha předmětech, v dějepise, českém jazyce, hudební výchově i výtvarné výchově. Vystavené výtvarné práce v prostorech školy vyjadřují jejich zážitky a pocity.